niedziela, 6 stycznia 2013

ORSZAK TRZECH KRÓLI


Ulicami Gniezna przeszedł Orszak Trzech Króli. W pochodzie wzięło udział kilkuset gnieźnian, którzy w papierowych koronach, radośnie śpiewając, przeszli przez miasto, by oddać pokłon Jezusowi.

Święto Objawienia Pańskiego - święto Trzech Króli - od kilku lat w całej Polsce obchodzone jest w dość nietypowy sposób, jednak mimo że "nietypowy", to jednak zdecydowanie ciekawy i zachęcający do wspólnego przeżywania. Wierni gromadzą się w centrach miast, by radośnie, z pieśnią na ustach, w barwnym korowodzie towarzyszyć Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi w ich wędrówce do żłóbka Dzieciątka Jezus.
W 2013 roku Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł przez Gniezno. Mieszkańców nie odstraszyło zimno, ani deszcz i śnieg. W uliczynych jasełkach udział wzięło kilkuset gnieźnian.
Orszak zbudowały trzy grupy. Pierwsza grupa, w kolorze czerwonym, była Orszakiem Azjatyckim. W orszaku podążał Król Kacper, w darze niósł kadzidło, a towarzyszlyli mu harcerze i mieszkańcy śródmieścia. Grupa wyruszyła spod pomnika Ku Czci Harcerzy na skwerze Orląt Lwowskich. W grupie drugiej - zielonej - szedł Król Melchior ze złotem. Orszak, złożony z mieszkańców Osiedla Winiary i Osiedla Tysiąclecia wyruszył sprzed Szkoły Podstawowej nr 6. W trzeciej grupie - koloru niebieskiego -sprzed Gimnazjum nr 2 wyruszył król Baltazar z mirrą; towarzyszyli mu uczniowie z Gimnazjum nr 2 oraz mieszkańcy centrum.
Grupy spotkały się na placu przed pomnikiem św. Wojciecha, gdzie odbyło się powitanie uczestników korowodu i prezentacja każdego orszaku. Stąd trzej królowie już wspólnie wyruszyli w dalszą podróż. Przemarsz ulicą Chrobrego urozmaicono scenkami tematycznymi. Uczestnicy pochodu napotkali na swojej drodze Anioła, króla Heroda, byli również świadkami walki dobra ze złem oraz kuszenia grzechów głównych, które odbyły się na gnieźnieńskim Rynku.
Nic nie zdołało zatrzymać trzech mędrców przed dalszą wędrówką. W końcu pochód dotarł do szopki usytuowanej przed katedrą gnieźnieńską. Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus i złożyli przyniesione dary. Chwilom tym towarzyszył wspólny śpiew kolęd i pastorałek. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wysłuchali słów abpa Józefa Kowalczyka, który pobłogosławił zebranych, podziękował mieszkańcom Gniezna za czynny udział w przeżywaniu Święta Objawienia Pańskiego, a organizatorom za zorganizowanie Orszaku Trzech Króli w Pierwszej Stolicy.
Wydarzeniu towarzyszyła zbiórka pieniędzy prowadzona przez wolontariuszy z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia; zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na stypendia dla uzdolnionej, ubogiej młodzieży. 
Diakonia Muzyczna Młodzieży Wincentyńskiej szła w Orszaku Króla Baltazara a podczas zakończenia całego Marszu zaśpiewała dwie kolędy oraz Pastorałkę Piotra Rubika
Biały Śnieg i Ty.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz