czwartek, 1 listopada 2012

Noc Świętych alternatywą Haloween

Gdy brakuje świętych w narodzie, robi się ciemno w głowach ludzkich i ludzie nie widzą dróg, którymi im należy postępować..." - pisał bł. Bronisław Markiewicz, patron tegorocznej Nocy Świętych, obchodzonej w Gnieźnie.

"Noc Świętych" jest tradycyjną już formą oddawania czci świętym i błogosławionym, która ma także stanowić swoistą alternatywę dla coraz popularniejszego w Polsce halloween. Od ośmiu lat, w przeddzień Dnia Wszystkich Świętych, wierni z Gniezna i okolic gromadzą się wspólnie w kościele, by wspomnieć świętych i błogosławionych, każdego roku "Nocy Świętych" towarzyszy też wybrany patron, o którym pamięć przywoływana jest w sposób szczególny.W 2012 roku bohaterem "Nocy Świętych" został błogosławiony Bronisław Markiewicz, dlatego też w tym podniosłym dniu gnieźnianom towarzyszyli zakonnicy ze Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła - Księża Michalici
Kilkuset wiernych spotkało się o godzinie 20:00 w kościele garnizonowym, gdzie rozpoczęto od procesyjnego wejścia z relikwiami świętych oraz Litanią do Wszystkich Świętych. Tutaj też wierni wysłuchali koncertu, a także - dzięki specjalnej prezentacji multimedialnej - zapoznali się z życiem i działalnością błogosławionego Bronisława Markiewicza. Spotkanie w kościele zakończyła wspólnie odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia oraz przemówienie Prymasa Polski, abpa Józefa Kowalczyka.
W drugiej części zgromadzeni przeszli w procesji ulicą Chrobrego na gnieźnieński rynek, gdzie kontynuowano obchody. W tym miejscu wierni oglądnęli krótką inscenizację teatralną, wysłuchali przemówienia prezydenta Miasta Gniezna - Jacka Kowalskiego, słowa Ojca Generała księdza Kazimierza Radzika, przełożonego Księży Michalitów. Tutaj również wierni się modlili, wsłuchując się w fragment Czytania z Apokalipsy świętego Jana. Następnie procesja przeszła do Katedry, gdzie wyłoniono laureatów  konkursu o bł. Bronisławie, odbyła się modlitwa kończąca obchody, padły też słowa podziękowania od organizatorów VIII Nocy Świętych.
Spotkanie zakończono w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym, gdzie uczestnicy Nocy Świętych spotkali się na poczęstunku. 
( Reportaż ze strony : http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj/8374/gdy_brakuje_swietych_w_narodzie_robi_sie_ciemno_viii_noc_swietych.html)

Święta Ludwika de Marillac

Także i My jako Młodzież Maryjna uczestniczyliśmy w Tym ważnym  wydarzeniu.
Z naszej Wspólnoty wydelegowaliśmy dwie osoby które przedstawiały Patronów Sióstr Szarytek a także Młodzieży Wincentyńskiej:) W Świętego Wincentego a Paulo wcielił się nasz rodzynek Mateusz a w Świętą Ludwikę de Marillac gościnnie Pani Natalia.Nasza grupa przygotowała również Pantomimę o Miłości Nieprzyjaciół, która została przedstawiona na Rynku Gnieźnieńskim , zajęliśmy się także przygotowaniem Hot- Dogów , nalewaniem Zupy Pomidorowej przygotowanej przez Siostry szarytki oraz rozdawaniem ciast które upiekli mieszkańcy Gniezna;)

Dziękujemy Wszystkim którzy przyczynili się do Powstania Tegorocznej Nocy Świętych - 
Z Wielką Chęcią co roku przychodzimy na to Wielkie Przedsięwzięcie i Czekamy z niecierpliwością na               
IX NOC ŚWIĘTYCH juz za rok:)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz