piątek, 6 maja 2011

Niedziela Palmowa

Kilkuset młodych ludzi z różnych parafii archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczyło 17 kwietnia w Gnieźnie w diecezjalnych obchodach 26. Światowego Dnia Młodzieży. Spotkaniu przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Z młodymi spotkali się także bp Bogdan Wojtuś i bp Wojciech Polak.

„Wpatrzeni i zakorzenieni w Chrystusie powinniśmy wzrastać i umacniać się w wierze, tak, abyśmy wiedzieli kim jesteśmy, jakie są nasze korzenie i z jakiej kultury wyrastamy. Byśmy bronili naszej tożsamości i jednocześnie wnosili pozytywny wkład w budowanie naszej rzeczywistość” – mówił abp Kowalczyk, nawiązując do hasła tegorocznego spotkania.

Prymas wspomniał także spotkania światowe z udziałem Jana Pawła II, w których miał okazję uczestniczyć. Jak mówił, towarzyszyła im zawsze niezwykła atmosfera i poczucie szczególnej wspólnoty, której potrzebę młodzież wyczuwa i rozumie niejako instynktownie. Metropolita gnieźnieński życzył także młodym, by nie lękali się być sobą i dawali świadectwo wiary nie tylko słowami, ale także swoją postawą.

Święto młodych w Gnieźnie rozpoczęło się tradycyjnie w I Liceum Ogólnokształcącym, gdzie uczestnicy mieli okazję wysłuchać „Tryptyku Rzymskiego” Jana Pawła II w interpretacji sióstr szarytek. Później wszyscy spotkali się w Dolinie Pojednania, gdzie odbył się przegląd i poświęcenie przywiezionych przez nich palm. Zwyciężyła blisko 14-metrowa palma zrobiona przez młodzież z Markowic. Jej tworzenie zajęło młodym 2 tygodnie. Ze względu na wysokość do Gniezna została przywieziona w tirze. Drugie miejsce zajęła palma młodzieży ze Żnina, a trzecie palma młodych z parafii w Węgierkach.

Po poświęceniu palm młodzież przeszła w procesji do katedry gnieźnieńskiej, gdzie uczestniczyła w Mszy św. pod przewodnictwem prymasa Kowalczyka. Homilię podczas Eucharystii wygłosił bp Wojciech Polak. W swoim słowie przywołał zachętę papieża Benedykta XVI z tegorocznego orędzia do młodych, by nie lękali się krzyża.

„Jeśli chcemy budować nasze życie na Chrystusie i z Chrystusem, to trzeba budować je, jak mówił młodym Polakom na Krakowskich Błoniach Benedykt XVI, na tym fundamencie, któremu na imię miłość ukrzyżowana. Bo krzyż jest – tłumaczy papież – najwyższym wyrazem miłości i źródłem, z którego wypływa życie. W istocie, to z serca Jezusa, przybitego do Krzyża, zaczęło płynąć życie, na zawsze już dostępne dla tych, których oczy wzniesione są ku Ukrzyżowanemu” – przypomniał bp Polak.

Podkreślił również, że Chrystus „wciąż z krzyża wyciąga do nas swoje ramiona i powtarza nam przez całą wieczność: życie moje oddaję za Ciebie, bo Cię kocham, człowieku. Wszystko więc tak naprawdę zaczyna się w naszym życiu, gdy w tę miłość zaczynamy wierzyć, gdy zaczynamy na nią odpowiadać, a więc na co dzień nią żyć i o niej świadczyć, czyli dzielić się nią z innymi” – tłumaczył bp Polak.

Spotkanie zakończyło się tradycyjnie w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, gdzie dla uczestników Dnia Młodzieży przygotowano posiłek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz