niedziela, 18 września 2016

Święto Młodych- Kostka 2016!


Tegoroczne obchody Święta Młodych w Gnieźnie, były dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży i czasem czerpania z nauki Papieża Franciszka. Życie św. Stanisława Kostki, patrona młodzieży, jest dla młodych wzorem jak zejść z kanapy i „zostawić ślad”. To wyzwanie, postawione nam przez Papieża w Krakowie, stało się główną osią wydarzeń „Kostka 2016!”. 


Spotkanie rozpoczęło się Mszą Świętą w kościele Garnizonowym, której przewodniczył Prymas Polski- abp Wojciech Polak. Prymas wręczył podziękowania dla wolontariuszy ŚDM oraz rodzin i parafii, które gościły pielgrzymów.


Po Mszy Świętej, wyruszyliśmy w „Drogę życia miłosierdziem”. Pierwszy przystanek nosił nazwę CZYN. Przy pomniku św. Wojciecha, naszym oczom ukazała się wykonana z kartonów kanapa! Mieliśmy za zadanie zniszczyć ją, symbolicznie pokonując życiowe zniechęcenie, letarg i wygodnictwo. Misją młodych- Pokolenia ŚDM, jest walczyć o swoje szczęście i dobrze wykorzystać młodość, będąc bezinteresownym darem dla bliźnich. Jak czynić miłosierdzie i poświęcić życie dla innych, opowiedziała nam s. Anna Głyżewska SM. Siostra przedstawiła działalność Szarytek w Gnieźnie, mówiąc o posłudze w przedszkolu, w świetlicy i na stołówce dla ubogich. Wspomniała także o działalności Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej, zapraszając na spotkania formacyjne. Ksiądz Prymas, nawiązując do czynnego miłosierdzia Sióstr, wspomniał postać s. Felicji Sieradzkiej, która z wielkim sercem i oddaniem wypełniała swoje powołanie, służąc najbiedniejszym.
Wyruszyliśmy w dalszą drogę, do następnego przystanku- SŁOWO. W tym miejscu, każdy z nas mógł spojrzeć w oczy Miłosiernego Jezusa i zachwycić się Jego słowem. To indywidualne doświadczenie, skłoniło wielu uczestników do podzielenia się tym, to Chrystus chce do nich powiedzieć. Marta, należąca do ruchu Światło-Życie w Inowrocławiu, dała świadectwo jak Bóg poprzez Słowo działa w jej życiu. Następnie ks. Marcin Modrzyński mówił o sile modlitwy i obecności Ducha Świętego, wprowadzając nas w kolejny „przystanek” na „Drodze życia miłosierdziem”- UWIELBIENIE.  


Przechodząc przez Bramę Miłosierdzia, dotarliśmy do Katedry, by wspólnie adorować Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Pozwalaliśmy, by On sam działał i przemieniał nasze serca, czyniąc je nowymi i gotowymi do świadczenia o Miłości. Modliliśmy się za siebie nawzajem, prosząc Boga o łaski dla całej wspólnoty.
Popołudniu (i pysznym obiedzie w ogrodach Seminarium), dr Monika Małecka-Holerek, wygłosiła wykład dotyczący seksualności człowieka, która jest darem, jednak współcześnie może stać się także problemem.
Ostatnim punktem obchodów Święta Młodych był koncert zespołu „Wyrwani z niewoli”. To muzyczne uwielbienie i świadectwo młodych artystów, było przypieczętowaniem słów Papieża Franciszka, że „szczęście nie jest synonimem kanapy”. To „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus!”, dlatego nie możemy pozostać zniewoleni chwilowymi przyjemnościami, lecz poszukiwać prawdziwych wartości. Jako WMM, wspólnota młodych Wincentian, odpowiedzmy na to wyzwanie, dając z siebie światu to, co najlepsze! 








 
fot. WMM Gniezno, ks. Dominik Poczekaj



niedziela, 11 września 2016

Ostrzyce!

Cześć Maryi!
            Nadszedł wrzesień, czyli miesiąc, w którym większość z nas wraca do swoich szkolnych obowiązków. W tym roku pierwszy weekend września był również dla naszego gnieźnieńskiego WMM czasem rekolekcji. Odbyły się one na malowniczych Kaszubach, a dokładniej w Ostrzycach.  

Podczas trzech dni rekolekcji pochylaliśmy się nad tematem relacji damsko-męskich, a szczególnie nad istotnością czystości przedmałżeńskiej. W owe zagadnienia wprowadził nas Ks. Wojciech Orzechowski. Ksiądz rekolekcjonista, wygłosił dwie konferencje, na których przedstawił nam jak ważną rolę w życiu człowieka zajmuję miłość, czym jest szczęście oraz jak powinny wyglądać relacje damsko- męskie. Dużą część czasu poświęcono tematowi dotyczącemu zachowania czystości przedmałżeńskiej. Dopełnieniem tego tematu była praca w grupach, gdzie próbowaliśmy wymienić wszystkie argumenty za i przeciw czystości, skonfrontować je oraz wyciągnąć wnioski z dyskusji. Oprócz tego mieliśmy za zadanie opisać idealną przyszłą żonę lub idealnego przyszłego męża, a także odpowiedzieć na pytania na podstawie pewnych artykułów dotyczących czystości. Końcowym zadaniem było napisanie listu do pewnej osoby w celu zachęcenia jej do życia w czystości lub odegranie scenki w formie programu talk show, dotyczący omawianego tematu. W międzyczasie, gdy dwie grupy opracowywały powierzone im zadania, pozostałe osoby obcowały z naturą i wypływały kajakami, by móc się zachwycić pięknymi kaszubskimi widokami. Później nastąpiła wymiana grup, aby każda z grup miała szansę zarówno pochylić się nad tematem czystości jak i kontemplować przyrodę. Był też czas na dzielenie się spostrzeżeniami dotyczącymi czystości przedmałżeńskiej. Ksiądz rekolekcjonista podsumował naszą pracę i zwrócił uwagę, że najważniejszym argumentem za czystością jest fakt, iż niezachowywanie czystości jest grzechem. Na koniec sobotniego dnia zorganizowaliśmy biesiadę ze wspólnymi śpiewami.
             
 Podczas tych rekolekcji również nie zabrakło czasu na modlitwę, adorowanie Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie oraz zadbanie o czystość swojego serca w Sakramencie Pokuty.
            Dzięki tym rekolekcją mogliśmy uświadomić sobie jak ważny w relacjach międzyludzkich jest szacunek do drugiej osoby oraz  traktowanie jej w sposób podmiotowy, a nie przedmiotowo. Dostrzegliśmy również różnice między prawdziwą miłością, która jest bezinteresowna, a zwykłymi namiętnościami. Mogliśmy również sobie uzmysłowić, że Najpiękniejszym wzorem relacji międzyludzkich, relacji pełnych miłości, powinna być relacja między Bogiem Ojcem, Synem Bożym i Duchem Świętym w Świętej Trójcy. 
Beata Gąsiorowska