środa, 18 lutego 2015

Rekolekcje w Ostrzycach

   „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” – pod takim hasłem odbyły się rekolekcje dla młodzieży z Pomorza. W dniach 13-15 luty, do Ostrzyc przybyło około 40 osób, by uczestniczyć w skupieniu prowadzonym przez księdza Grzegorza Dębowskiego. 
  Spotkanie rozpoczęliśmy do zawiązania wspólnoty i Mszy Świętej. Nasza delegacja z Gniezna, miała okazje poznać i spotkać się z przyjaciółmi z Tczewa, Świecia, Pelplina, Bydgoszczy, Kartuz i Ostrzyc. Następnie obejrzeliśmy film pt. „Listopisarz”, opowiadający historię młodej dziewczyny, która zmienia swój pogląd na życie, gdy otrzymuje anonimowy list… Piękne, wartościowe słowa  w nim zawarte, skłaniają ja do odnalezienia autora listu. Okazuje się nim starszy człowiek, przebywający w Domu Seniora, który codziennie pisze do różnych osób- wysyła im pozytywne, pełne ciepła i wiary wiadomości. Tym samym sprawia, że inni ludzie zaczynają dostrzegać swoją wartość oraz potencjał do czynienia dobra. Jak ta historia się kończy??? Sprawdźcie sami… Warto! :D
   Sobotni poranek rozpoczęliśmy Jutrznią. Ksiądz Grzegorz wygłosił pierwszą konferencję dotyczącą wiary i nawrócenia.  Wiara rodzi się z sakramentów i modlitwy. To w nich Jezus pozwala nam się do siebie zbliżyć i tworzyć relacje przyjaźni. „Być dobrym jak chleb”, czyli patrzeć na życie drugiego człowieka z miłością, która powinna charakteryzować ludzi wiary. Wiąże się to także z cierpliwością, cichością i wiernością. Aby nasza wiara była prawdziwa, musi być wytrwała, mimo trudności czerpać siłę ze źródła, którym jest Chrystus. Dla chrześcijanina ważna jest także skromność, wstrzemięźliwość i czystość. To przymioty człowieka wiary, prawego i pragnącego otwartym sercem przyjąć Pana.    
  Następnie odbyła się Msza Święta- najważniejszy punkt w naszym rekolekcyjnym planie.  Po obiedzie rozpoczęła się praca w grupach. Mieliśmy do wykonania trudne zadanie- na zasadzie zabawy w podchody, odnaleźć koperty z poleceniami i wykonać je! Wśród nich znalazło się m.in. zatrzymanie auta, ułożenie modlitwy kierowcy i wspólne jej odmówienie. Z okazji walentynek, rozdawaliśmy napotkanym ludziom pączki ;) Byliśmy także głosicielami Dobrej Nowiny oraz Apostołami Cudownego Medalika. Podobnie jak Listopisarz, napisaliśmy list, by wręczyć go wybranej osobie. Kolejnym zadaniem było zobrazowanie fragmentów Ewangelii, nagrywając filmiki. Mogliśmy wczuć się  w sytuacje uczniów Jezusa, będących świadkami uciszenia burzy na jeziorze, czy bohaterów przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie. Ta nietypowa praca w grupach była dla nas cennym doświadczeniem bycia świadkami Chrystusa…
  O 15 odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a następnie ks. Grzegorz wygłosił konferencję. Mówił o nawróceniu, jako ciągłym procesie, który musimy wciąż na nowo podejmować. „Najpierw uwierz, później nawróć się!” . Gdy w naszym sercu zrodzi się wiara, wtedy dostrzeżemy  to co nas zniewala i oddala do Bożej Miłości. Aby się uwolnić musimy określić czego pragniemy- w jakich kwestiach potrzebujemy nawrócenia. Poznać prawdę o sobie i stanowczo postanowić zmianę. Jednak w tym procesie nie może zabraknąć wytrwałości i cierpliwości. Jezus pragnie, byśmy byli cierpliwi wobec siebie i swoich słabości, byśmy mieli siłę powstać z każdego upadku. Nawrócenie jest darem do Boga, o który należy prosić, podejmować go z ufnością, by nie zatracać się duchowo.
    Wieczorem udaliśmy się na kulig! W naszej pięknej, malowniczej kaszubskiej wiosce nie było niestety śniegu… jednak nawet to nas nie zatrzymało!   Z radością wyruszyliśmy wozem i końmi, by spotkać się przy ognisku i zjeść kiełbaski ;) Ta wesoła biesiada pod gołym, rozgwieżdżonym niebem zakończyła drugi dzień rekolekcji…
   Niedziela jak zwykle była czasem podsumowań i podziękowań. Spotkaliśmy się na wspólnej Jutrzni i Eucharystii, podzieliliśmy się duchowymi przeżyciami z rekolekcji… Jako wspólnota WMM z Gniezna dziękujemy Siostrom, księdzu i grupom z Pomorza za wspaniałą atmosferę skupienia . Klimat modlitwy i wzajemnej życzliwości pozwolił nam owocnie przeżyć ten czas.















            Za dar wyjątkowej rekolekcyjnej wspólnoty- Chwała Panu!  











czwartek, 12 lutego 2015

Balik parafialny!


W dniu 8 stycznia na salce na Słomiance odbył się coroczny balik parafialny dla najmłodszych. Większość uczestników przebrała się za różne postaci z bajek, komiksów i książek. Każdy tego dnia mógł zostać kim tylko chciał! Kotem, piratem, kowbojem, księżniczką, czarownicą… Wystarczyło mieć tylko pomysł, aby stworzyć idealny dla siebie strój. Również  Siostry Miłosierdzia oraz ks. Grzegorz i ks. Piotr zaskoczyli wszystkich swoimi kostiumami i dali się porwać w rytm granej muzyki.
Oczywiście, jak to na balach bywa, można było potańczyć przy piosenkach wykonywanych przez zespół muzyczny, który uświetnił tegoroczny bal. Nie mogło też zabraknąć licznych konkursów, które sprawiały, że zabawa nie była monotonna.  Na tych, którzy zmęczyli się tańczeniem, czekały stoły pełne kolorowych soków i smakowitych słodyczy.
I tak wszyscy tańczyli: od „kaczuch”, przez piruety, tańce w kółku i parami, aż po dobrze znany  i lubiany: „pociąg z daleka..” Jednak wszystko ma swój koniec i również ten bal musiał się zakończyć, lecz śmiało można stwierdzić, że był to czas udany i pełen radosnych chwil.
Mamy nadzieję, że wszyscy uczestniczy mieli równie miłe odczucia i tak jak my, będą wspominać balik z uśmiechem na twarzy.

                                                                                              Beata Gąsiorowska








czwartek, 5 lutego 2015

„Wiara w Pana Jezusa otwiera nam oczy!”

    Rekolekcje dla dzieci, które odbyły się w dniach 30.01- 01.02, w Domu Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie cieszyły się ogromną popularnością. Na to weekendowe spotkanie przybyło około 110 uczestników wraz z Siostrami i opiekunami. Rekolekcje poprowadził ks. Piotr Halczuk.  Temat spotkania brzmiał: „Wiara w Pana Jezusa otwiera nam oczy” .
    W piątkowy wieczór, rozpoczęliśmy od nawiązania wspólnoty. Wszystkie grupy, które przybyły do Gniezna miały czas na krótką prezentacje o sobie; wśród nich znalazły się wspólnoty WMM z Buku, Bydgoszczy, Kórnika, Kościana, Stolna, Tczewa, Wolsztyna i Gniezna.  Wieczorem odbyła się Msza Święta, a po niej dzieci obejrzały film pt. „Największy z cudów”. To animowana opowieść o tajemnicy Eucharystii, zwracająca uwagę na jej znaczenie i wyjątkowość. Dzieci oglądając film miały skupić się na momencie, w którym wiara w Pana Jezusa otwiera bohaterom oczy. Później dzieliły się swoimi wrażeniami i scenami z filmu, które najbardziej zapadły im w pamięci.  
   Drugi dzień rekolekcji rozpoczął się modlitwą poranną przygotowaną przez wspólnotę z Buku, wraz z s. Lidią. Po śniadaniu, ksiądz Piotr wygłosił konferencje. Skupił się na najważniejszych wydarzeniach w roku liturgicznym, omawiając ich znaczenie dla chrześcijan. Tym samym otworzył nam oczy i zmienił spojrzenie na niektóre z nich, pozwalając dostrzec głębię i prawdziwy sens Bożego Narodzenia czy Wielkanocy. Następnie odbyła się praca w grupach  nawiązująca do konferencji. Dzieci musiały stworzyć plakaty dotyczące m.in. osoby Matki Bożej lub Kościoła jako wspólnoty.
  Po obiedzie odbył się krótki spacer ulicami Gniezna. Następnie, po odmówieniu Koronki do Bożego Miłosierdzia, rozpoczęły się przygotowania do baliku karnawałowego. Na parkiecie pojawiły się piękne księżniczki i odważni super bohaterowie ;) Na kolejne 1,5 godziny sala gimnastyczna zmieniła się w kolorową, pełną balonów salę taneczną! 
  Po kolacji odbyło się kolejne spotkanie z księdzem oraz podsumowanie pracy w grupach. Dzieci przedstawiały swoje plakaty, które następnie zostały złożone na środku sali. Razem tworzyły nierozerwalną, dopełniającą się całość. Pośrodku nich ustawiony został krzyż- znak Pana Jezusa, który otworzył nam oczy na prawdy wiary i przez swoją śmierć dopełnił tajemnicy zbawienia. W chwili ciszy dzieci mogły powierzyć Panu swoje sprawy i podziękować za miłość, którą nas obdarza.  Zwieńczeniem tego modlitewnego spotkania była adoracja krzyża, w której każdy mógł pocałować Pana Jezusa i w ten sposób jeszcze bardziej zbliżyć się do Niego. 
  W niedzielny poranek, modlitwy na początek dnia przygotowała grupa ze Stolna, wraz z s. Olgą. Po śniadaniu odbyła się Msza Święta. Ksiądz wyjaśnił znaczenie pocałunku, który jest wyrazem miłości. To intymny gest, którym obdarzamy ważne dla nas osoby. Pan Jezus jest w naszym życiu postacią najważniejszą, dlatego wczorajsza adoracja krzyża była wyrazem bliskości i miłości, które łączą nas ze Zbawicielem. W takim klimacie wiary i radości ze spotkania z Panem Jezusem, który „otwiera nam oczy”  zakończyły się coroczne rekolekcje dla dzieci. 
  To piękne spotkanie, na które przybywają tak liczne grupy dzieci, jest dla nas wielką radością ale także wyzwaniem. Wiara i szczęście w oczach młodszych członków Wincentyńsiej Młodzieży Maryjnej to motorem do działania, inspiracja, nadzieja i dowód na to… że warto!